Fototerapie

Fototerapie v sociálních službách

- je fyzikální terapie, která využívá viditelnou i neviditelnou část světelného spektra k preventivnímu a léčebnému využití. Nejčastější je laserová fototerapie, léčba polarizovaným světlem nebo monochromatickým světlem, ale také přirozeným slunečním zářením. Fototerapie se využívá v porodnictví při léčbě novorozenecké žloutenky, dermatologii, v medicíně bolesti, balneoterapii, psychiatrii, psychologii, léčebné pedagogice, rehabilitaci a estetické medicíně.

Fototerapie je vědecky uznávána metoda k potlačení a léčbě depresí, sezonních afektivních poruch spánku.

U seniorů pomáhá zejména při seřízení cirkadiánního rytmu tj. rytmu jednoho dne (cca 24 - 28 hod.) Přispívá ke zlepšení látkové a hormonální výměny nebo k celkovému zlepšení zdravotního stavu.

Hlavním určujícím faktorem biorytmu člověka je sluneční světlo a jeho změny během roku či dne. Světlem se z krve odbourává melatonin, což je regulátor spánku a dochází ke zvýšení energie a zlepšení nálady, taktéž se zároveň uvolňuje hormon serotonin, který napomáhá k naší aktivizaci.

Fototerapeutická místnost je vybavena světly (jednoduše řečeno - "studené a teplé světlo"),masážními relaxačními křesly, televizí, sluchátky na uši, kdy mohou senioři relaxovat v křeslech a poslouchat relaxační hudbu ze sluchátek, popř. mohou sledovat v televizi filmy s relaxační tématikou přírody. Celá místnost má výmalbu s přírodními a vesnickými motivy např. louky, lesy, domácí zvířata.